Belka
Środa, 24 Kwietnia 2024   imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Poczta Polska: emisja znaczka „100-lecie Rycerstwa Niepokalanej”

Data publikacji: 2017-10-16, Data modyfikacji: 2017-10-16
A A AWydrukDrukuj  
 
Poczta Polska: emisja znaczka „100-lecie Rycerstwa Niepokalanej”

W tym roku mija sto lat od powstania Rycerstwa Niepokalanej – ruchu maryjno-apostolskiego, którego założycielem jest św. Maksymilian Maria Kolbe. Z okazji jubileuszu 14 października br. Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek „100-lecie Rycerstwa Niepokalanej”. 

Autor znaczka, Zenon Święch, przedstawił na nim Matkę Bożą Niepokalaną stojącą na kuli ziemskiej, stopami miażdżącą głowę węża. Po obu bokach Matki Bożej zamieścił litery M oraz I, nawiązujące do łacińskiej nazwy stowarzyszenia Rycerstwo Niepokalanej – Militia Immaculatae – oraz napis „O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami”. Natomiast na przywieszce znaczka umieścił podobiznę św. Maksymiliana Kolbe.  

Rycerstwo Niepokalanej stanowiło formę wcielenia maryjnego dogmatu w praktykę życia codziennego. Było nim wypełnianie misji Kościoła: „Idźcie i nauczajcie” – nawrócenie wszystkich grzeszników (zaczynając od siebie samego) oraz ich uświęcenie „pod opieką i za pośrednictwem Niepokalanej. Powstanie Rycerstwa Niepokalanej wynikało przede wszystkim z pragnienia ratowania dusz, ale i z potrzeby czasu. Niepokoje kończącej się I wojny światowej oraz nastroje rewolucyjne, ale także nasilenie działań antykościelnych w Rzymie i na świecie wymagały reakcji. W takich okolicznościach, w Rzymie 16 października 1917 r. św. Maksymilian Maria Kolbe (wówczas jeszcze kleryk), z sześcioma innymi franciszkanami, zapoczątkował ruch maryjny pod łacińską nazwą Militia Immaculatae – Milicja Niepokalanej (w Polsce używa się nazwy Rycerstwo Niepokalanej, gdyż założenia tego ruchu nawiązują do pojęcia rycerskich postaw i zalet). Ruch ten otwarty jest na wszystkich świeckich i duchownych, dzieci i młodzież, osoby dorosłe i sędziwe.

O znaczku:
autor projektu: Zenon Święch 
liczba znaczków: 1 znaczek z przywieszką
nominał: 5 zł
nakład: 100 000 szt.
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 31,25 x 43 mm
arkusz sprzedażny: 25 znaczków + 25 przywieszek
papier: fluorescencyjny
data wprowadzenia do obiegu: 14 października 2017 r.

Kolekcjonuj znaczki w prosty i wygodny sposób! Zamów abonament filatelistyczny w najbliższej placówce pocztowej bądź za pośrednictwem strony internetowej

Poczta Polska, Źródło artykułu: infowire.pl, Autor zdjęć: Poczta Polska
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat bieruńsko-lędziński - najmniejszy powiat województwa śląskiego. Powstał w 1999 r jako powiat tyski  z siedzibą w Tychach, w 2002 roku siedziba został przeniesiona do Bierunia dokonując tym samym przemianowania pawiatu na bieruńsko-lędziński.

Do powiatu należa gminy: Bieruń, Bojszowy, Chełm Śląski, Imielin i Lędziny. Główna galąź gospodarki tego regionu to przemysł wydobywczy z kopalniami węgla kamiennego. W Bieruniu funkcjonują również doskonale znane na rynku europejskim firmy "Danone"  i "Johnson Controls".

Przez teren powiatu przebiega autostrada A-4 oraz drogi krajowe DK-1 i DK-44.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola