Belka
Środa, 29 Marca 2023   imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Kilka ustaw. MEN

Data publikacji: 2017-10-05, Data modyfikacji: 2017-10-05
A A AWydrukDrukuj  
 
Kilka ustaw. MEN

W 2019 r. ustawa o systemie oświaty zostanie zastąpiona czteroma bądź pięcioma ustawami – poinformowała minister edukacji Anna Zalewska podczas posiedzenia sejmowej podkomisji, pracującej nad projektem ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. 

Szefowa MEN podkreśliła, że ostatnim etapem porządkowania systemu edukacji będzie ustawa wspierająca dzieci i młodzież ze specjalnymi potrzebami.

Minister zaznaczyła, że część przepisów, które znalazły się w projekcie ustawy o finansowaniu zadań oświatowych zostało przepisanych z Karty Nauczyciela „po to, żeby nie znajdowało się to już w ustawie o systemie oświaty”.

Zalewska wskazała, że rząd jest gotowy na dużo większe zmiany związane z subwencjonowaniem zadań oświatowych. W jej opinii, obecny algorytm subwencji jest archaiczny i nieprzejrzysty.

„Chcemy i mamy projekt takich zapisów zupełnie inaczej liczących subwencję oświatową” – powiedziała szefowa resortu edukacji.

Dodała, że subwencja nie powinna być liczona tylko w zależności od liczby dzieci, ponieważ to dyskwalifikuje małe szkoły, które jak przypomniała, stanowią 30 proc. szkół podstawowych.

Minister oceniła jednak, że samorządy nie są przygotowane na takie zmiany. „Byliśmy gotowi do większych zmian. (…) Wyciągnęliśmy z ustawy to, co dotyczy finasowania oświaty. Subwencje powtórzyliśmy, bo nie zgodziły się na to samorządy; powiedziały, że nie są gotowe do wyliczeń” - zaznaczyła.
 
Przypomniała, że projekt ustawy o systemie oświaty reguluje relacje między jst a placówkami niepublicznymi. „Niepubliczne placówki są w sporach sądowych z samorządami, bo przepisy są nieprecyzyjne. Dla samorządowców są tak nieczytelne przepisy, że nie mogą zweryfikować pieniędzy, które przekazują dla niepublicznych placówek” – zauważyła Zalewska. 

Minister podkreśliła, że projekt ustawy o finansowaniu zadań oświatowych zamyka jeden z etapów porządkowania systemy edukacji. Zapowiedziała, że listopadzie zespół składający z przedstawicieli samorządów, ministerstwa i związków zawodowych zrzeszających nauczycieli będzie kontynuował prace nad zmianami w oświacie.

, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat bieruńsko-lędziński - najmniejszy powiat województwa śląskiego. Powstał w 1999 r jako powiat tyski  z siedzibą w Tychach, w 2002 roku siedziba został przeniesiona do Bierunia dokonując tym samym przemianowania pawiatu na bieruńsko-lędziński.

Do powiatu należa gminy: Bieruń, Bojszowy, Chełm Śląski, Imielin i Lędziny. Główna galąź gospodarki tego regionu to przemysł wydobywczy z kopalniami węgla kamiennego. W Bieruniu funkcjonują również doskonale znane na rynku europejskim firmy "Danone"  i "Johnson Controls".

Przez teren powiatu przebiega autostrada A-4 oraz drogi krajowe DK-1 i DK-44.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola