Belka
Sobota, 19 Stycznia 2019   imieniny: Marta, Henryk, Mariusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Powiat - gminy. Skala i efekty współpracy

Data publikacji: 2017-06-29, Data modyfikacji: 2017-06-29
A A AWydrukDrukuj  
 
  Współpraca powiatu z samorządami była głównym tematem sesji Rady Powiatu, zwołanej na 29 czerwca. Obrady odbyły się nietypowo, przed południem, z uwagi na to, by umożliwić burmistrzom i wójtom udział w odbywających się po południu sesjach ich miejscowych samorządów. Merytoryczną część obrad rozpoczął starosta Bernard Bednorz, prezentując efekty (fakty, liczby i kwoty) dotychczasowego wspólnego działania i samopomocy samorządów powiatu oraz pięciu miast i gmin. Począwszy od kwestii opłat skarbowych, sprawy administracyjne, po zagadnienia komunikacji zbiorowej, opieki nad zabytkami, sportu, kultury, edukacji po inwestycje drogowe. Do poruszonych kwestii nawiązali burmistrzowie Krystian Grzesica, Jan Chwiędacz, Krystyna Wróbel i przewodniczący Rady Gminy Chełm Śląski Kazimierz Plewnia. Wysoko ocenili dotychczasową współpracę, jednocześnie podkreślając potrzebę lepszej koordynacji wspólnych działań np. w zakresie komunikacji, budowy ścieżek rowerowych, opieki nad seniorami, ustalania terminów imprez i wydarzeń powiatowych. Za celowe uznali powrót do zwyczaju okresowego organizowania konwentów powiatowych - roboczych spotkań władz powiatu, miast i gmin poświęconych bieżącej ocenie sytuacji, wymianie informacji, wspólnym planom i służących koordynacji działań. Za dotychczasową współpracę, za wszystko, co dokonało się od 1998, od powstania Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego, za wspólne sukcesy, które są sukcesami wszystkich mieszkańców, całej powiatowej wspólnoty podziękował samorządowcom Czesław Kłyk, zasiadający w Radzie Powiatu nieprzerwanie od pierwszej kadencji. Obecny na sesji Jarosław Wesołowski – dyrektor Wydziału Europejskiego Funduszu Społecznego w Śląskim w Urzędzie Marszałkowskim przedstawił ofertę obchodzącego w tym roku 60-lecie istnienia najstarszego funduszu europejskiego. Pozostałe tematy sesji dotyczyły działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, efektów pracy organizatora rodzinnej pieczy zastępczej, oceny działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej w Lędzinach. Radni podjęli także uchwałę w sprawie dopuszczenia zapłaty podatków stanowiących dochody budżetu powiatu bieruńsko-lędzińskiego, za pomocą kart i innych instrumentów płatniczych. ■R                       Zdjęcia: Marian Ryglewicz  

Pełna treść wiadomości na: powiatbl.pl/aktualnosci/2200-powiat-gminy-skala-i-efekty-wspolpracy
powiatbl.pl, Źródło artykułu: powiatbl.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat bieruńsko-lędziński - najmniejszy powiat województwa śląskiego. Powstał w 1999 r jako powiat tyski  z siedzibą w Tychach, w 2002 roku siedziba został przeniesiona do Bierunia dokonując tym samym przemianowania pawiatu na bieruńsko-lędziński.

Do powiatu należa gminy: Bieruń, Bojszowy, Chełm Śląski, Imielin i Lędziny. Główna galąź gospodarki tego regionu to przemysł wydobywczy z kopalniami węgla kamiennego. W Bieruniu funkcjonują również doskonale znane na rynku europejskim firmy "Danone"  i "Johnson Controls".

Przez teren powiatu przebiega autostrada A-4 oraz drogi krajowe DK-1 i DK-44.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola