Belka
Sobota, 19 Stycznia 2019   imieniny: Marta, Henryk, Mariusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Wernisaż malarstwa Jana Śmiłowskiego

Data publikacji: 2017-04-25, Data modyfikacji: 2017-04-25
A A AWydrukDrukuj  
 
  W Galerii Starostwa Powiatowego w Bieruniu można oglądać malarstwo Jana Tadeusza Śmiłowskiego, malarza o wyróżniającym się talencie i warsztacie artystycznym, wybitnego twórcy – amatora, nestora lędzińskich plastyków. Jan Śmiłowski urodził się i mieszka w Lędzinach. Od 1960 roku był członkiem grupy plastycznej Domu Kultury Zakładów Chemicznych ERG w Bieruniu, potem związał się z Zakładowym Domem Kultury KWK Ziemowit w Lędzinach, został współzałożycielem Klubu Plastyka Kontrast (1996). Uczestniczy w jego corocznych plenerach i wystawach poplenerowych. Brał udział w plenerach i wystawach organizowanych przez Jaworznicko-Mysłowickie Zjednoczenie Przemysłu Węglowego w Mysłowicach. W 1977 roku został wyróżniony na ogólnokrajowej wystawie pt. „Mój Śląsk”, a jego praca została   zakupiona do zbioru Muzeum Miasta Zabrza. Był jednym z założycieli i wiceprzewodniczącym Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Tychach (1986). Za działalność w Stowarzyszeniu został wyróżniony dyplomem Rady Krajowej Stowarzyszenia Twórców Kultury w Warszawie. Artysta jest laureatem Nagrody Starosty Bieruńsko-Lędzińskiego w dziedzinie kultury Clemens Pro Arte AD'2010. W 2011 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował go odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Wernisaż wystawy malarstwa tego nieprzeciętnego artysty i człowieka odbył się 24 kwietnia z udziałem przedstawicieli władz powiatu i miasta Lędziny, licznego grona przyjaciół i rodziny. ■R                                     Zdjęcia: Zdzisław Kantor  

Pełna treść wiadomości na: powiatbl.pl/aktualnosci/2114-wernisaz-malarstwa-jana-smilowskiego
powiatbl.pl, Źródło artykułu: powiatbl.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat bieruńsko-lędziński - najmniejszy powiat województwa śląskiego. Powstał w 1999 r jako powiat tyski  z siedzibą w Tychach, w 2002 roku siedziba został przeniesiona do Bierunia dokonując tym samym przemianowania pawiatu na bieruńsko-lędziński.

Do powiatu należa gminy: Bieruń, Bojszowy, Chełm Śląski, Imielin i Lędziny. Główna galąź gospodarki tego regionu to przemysł wydobywczy z kopalniami węgla kamiennego. W Bieruniu funkcjonują również doskonale znane na rynku europejskim firmy "Danone"  i "Johnson Controls".

Przez teren powiatu przebiega autostrada A-4 oraz drogi krajowe DK-1 i DK-44.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola