Belka
Środa, 9 Lipca 2025   imieniny: Weronika, Hieronim, Zenon
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 
Wiadomości
 
 

WIELKANOC 2014

Data dodania: 2014-04-15
więcej »
 
 

Nabór wniosków o dotacje na prace konserwatorskie...

Data dodania: 2014-04-15
  Załącznik do Uchwały nr 911/14 Zarządu Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego z dnia 14 kwietnia 2014 r. Nabór wniosków o dotacje na prace konserwatorskie przy zabytkach Bieruń, dnia 14 kwietnia 2014 r. Zarząd Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego ogłasza nabór wniosków o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, położonym na obszarze Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego w roku 2014. O dotację może ubiegać się każdy podmiot będący właścicielem bądź posiadaczem zabytku, jeśli posiadanie to oparte jest o tytuł prawny do zabytku wynikający z użytkowania wieczystego, ograniczonego prawa rzeczowego, trwałego zarządu albo stosunku zobowiązaniowego. Powiat Bieruńsko-Lędziński w 2014 r. na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, położonym na obszarze powiatu, planuje przeznaczyć kwotę w wysokości 100 000,00 zł (słownie: sto tysięcy złotych). Termin składania wniosków upływa 28 kwietnia 2014 r. o godzinie 15.30. Wypełnione wnioski wraz z załącznikami należy przesłać na adres: Powiat Bieruńsko-Lędziński ul. Św. Kingi 1 43-155 Bieruń lub złożyć w Kancelarii Starostwa Powiatowego w Bieruniu, ul. Św. Kingi 1 (parter). Decyduje data wpływu do Starostwa Powiatowego w Bieruniu potwierdzona pieczęcią wpływu. Szczegółowe informacje na temat udzielania dotacji zawarte są w uchwale Rady Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego Nr XLVI/220/14 z 20.03.2014 r. określającej zasady udzielania dotacji celowej na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, znajdującym się na obszarze powiatu. Wzór wniosku o dotację oraz ww. uchwała, dostępne są na stronie Biuletynu Informacji Publicznej pod adresem: http://powiatbl.pl.bip.net.pl w zakładce ogłoszenia i zawiadomienia. Wszelkich informacji dotyczących naboru udzielają pracownicy Wydziału Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Bieruniu pod numerami telefonów 32/ 226-91- 35 do 37.   więcej »
 
 

Spotkanie, które wiele nauczyło

Data dodania: 2014-04-15
Pierwszy etap XV edycji etap polsko-niemieckiej wymiany młodzieży zakończony i - jak zgodnie twierdzą uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół w Bieruniu - bardzo trudno było się rozstać po dwóch wspólnych tygodniach spędzonych z rówieśnikami ze szkół Volkswagena w Salzgitter, Brunszwiku i Emden. Wspólna, polsko-niemiecka wymiana od 1997 roku realizowana jest w ramach projektu „Nauka poprzez spotkanie”, którego koordynatorem merytorycznym jest pan Christoph Heubner, wiceprzewodniczący Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego. W bogatym i bardzo intensywnym programie wymiany najważniejszym punktem były wspólne prace uczniów bieruńskiego PZS-u i szkół niemieckich na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.W programie znalazły się również wycieczki do Krakowa Pszczyny, Bielska-Białej i spotkanie z menadżerami fabryki Volkswagena. Karolina, ekonomistka: Szczególnie wzruszające było spotkanie z pisarką, panią Zofią Posmysz, byłą więźniarką Auschwitz. Wysłuchaliśmy jej dramatycznej historii pobytu w obozach Auschwitz i Ravensbrűck, dowiedzieliśmy się jak wyglądał dzień w obozie. To był naprawdę ogromny zaszczyt móc porozmawiać z nią osobiście, wielu z nas miało łzy w oczach. To spotkanie, które wiele nas nauczyło. Tradycją projektu „Nauka poprzez spotkanie” jest dzień spędzony w polskich rodzinach. Jak co roku polscy uczniowie zaprosili do swoich rodzin niemieckich kolegów, pokazali rodzinne okolice, zwyczaje panujące w ich domach. Spędzili wspólnie czas na kręglach, łyżwach i ściance wspinaczkowej. Grupa niemiecka miała możliwość poznać polską gościnność, otwartość i życzliwość. Nawiązały się nowe przyjaźnie, zniknęły bariery językowe. W ramach rewizyty uczniowie bieruńskiego PZSZ-u pojadą do Niemiec na początku czerwca. Fotorelacja z wymiany na profilu Facebook Powiatowego Zespołu Szkół w Bieruniu: www.facebook.com/BierunPZS Koordynatorkami projektu ze strony PZS w Bieruniu: były Mirella Gasidło i Lucyna Zagórska. ■                           więcej »
 
 

Kiermasz wielkanocny

Data dodania: 2014-04-15
Jak przed niemal każdą Wielkanocą czy świętami Bożego Narodzenia, w Starostwie Powiatowym odbył się kiermasz wyrobów wykonanych przez podopiecznych Warsztatów Terapii Zawodowej w Lędzinach. Za niezwykle przystępną cenę każdy z pracowników czy petentów mógł nabyć wielkanocny stroik, ceramiczną pisankę, baranka, zajączka lub jedną z kilkuset innych ozdób lub przedmiotów użytkowych. Kiermasz cieszył się sporym zainteresowaniem. Zgromadzone środki zostaną przeznaczone na zakup farb, pędzli itp. do wykonania kolejnych dzieł, nad którymi praca stanowi ważny element rehabilitacji zdrowotnej osób niepełnosprawnych. ■                 Zdjęcia: Marian Ryglewicz   więcej »
 
 

Sukces na turnieju robotów

Data dodania: 2014-04-15
Reprezentanci Liceum Ogólnokształcącego w Bieruniu wzięli udział w VI Międzynarodowym Turnieju Robotic Tournament. W tym roku zgłoszono 135 robotów z 7 krajów (Polski, Czech, Słowacji, Rumunii, Turcji, Algierii i Tunezji). Jako, że jest to największa tego typu impreza w Polsce uważa się, że są to jednocześnie nieoficjalne mistrzostwa Polski. Wspaniały sukces odniosła nasza drużyna (Patrycja Brzeskot, Adam Szwedor i Inga Wadas). Ich pojazd startujący w konkurencji LineFollower for Lego zajął 3 miejsce (a drugie, licząc tylko drużyny polskie). Pozostali nasi reprezentanci zdobyli miejsca 14 (Patryk Blacha i Mariusz Karkoszka) i 16 (Damian Osuch i Szymon Wojtala) na 28 startujących. Konkurencja LineFollower polega na przejechaniu w jak najkrótszym czasie trasy skonstruowanej w taki sposób, aby specjalnie zaprogramowany robot poruszał się wzdłuż białej linii na czarnym tle. Wyższy był poziom trudności w porównaniu z turniejem chorzowskim, w którym niedawno uczestniczyła drużyna z Bierunia. ■         Zdjęcia: LO w BIeruniu   więcej »
 
 

Licealiści zwiedzali Londyn

Data dodania: 2014-04-14
  Stało się już tradycją bieruńskiego liceum, że co dwa lata odbywa się organizowana przez Agnieszkę Wyderkę- Dyjecińską, nauczycielkę języka angielskiego szkolna wycieczka do Wielkiej Brytanii. W tym roku tygodniowy wyjazd wypadł w dniach 4-10 kwietnia. Autokarowy przejazd do stolicy GB przebiegał przez Niemcy, Holandię i Francję, a potem Eurotunelem do Anglii. Grupa 44 uczniów przeżyła jeden z najbardziej ekscytujących, pełnych wrażeń tydzień, bogaty w emocje związane z ogromną ilością miejsc, zabytków, jakie mieli okazję zwiedzić. ■DK     Podczas przejażdżki podczas przejażdżki słynnym London Eye. W tle panorama Londynu.   więcej »
 
 

Biuro Rzecznika Konsumentów w Bieruniu informuje

Data dodania: 2014-04-14
W dniach 14.04.2014 r. (poniedziałek) do 18.04.2014 r. (piątek) biuro Rzecznika Konsumentów w Bieruniu czynne będzie w następujących godzinach: Poniedziałek: 9:00 – 14:00 Wtorek-Czwartek: 7:30 – 12:30 Piątek: 7:30 – 11:30   W razie konieczności uzyskania pilnej porady prawnej, konsumenci mogą skontaktować się: - telefonicznie z Wydziałem Ochrony Konsumentów przy Inspekcji Handlowej w Katowicach (ul. Brata Alberta 4) pod nr tel.: 32 3568116, - telefonicznie z Sądem Konsumenckim w Katowicach pod nr tel.: 32 3568125, - telefonicznie z Biurem Federacji Konsumentów w Katowicach (ul. Mickiewicza 4) pod nr tel. 32 2068584, - e-mailowo z Stowarzyszeniem Konsumentów Polskich pod adresem: [email protected]. więcej »
 
 

Sylwia Mateja najlepszym handlowcem

Data dodania: 2014-04-11
W Powiatowym Zespole Szkół w Bieruniu rozstrzygnięto I edycję szkolnego Konkursu na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Technik Handlowiec. Tytuł najlepszego handlowca zdobyła Sylwia Mateja, uczennica klasy drugiej technikum handlowego. Należało wykazać się wiedzą i umiejętnościami praktycznymi z zakresu towaroznawstwa, technik sprzedaży, obsługi klienta, obsługi kasy fiskalnej, wypełniania dokumentów księgowych i pakowania towarów. Główną nagrodą w konkursie był dobrej klasy tablet. ■           więcej »
 
 

Druga lampka dla Mateusza i Rafała

Data dodania: 2014-04-11
Mateusz Kędzior i Rafał Wnętrzak, uczniowie klasy maturalnej technikum górniczego Powiatowego Zespołu Szkół w Bieruniu zdobyli drugie miejsce w IV edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Górniczej „O Złotą Lampkę”. Gratulujemy! W finałowych zmaganiach o tę prestiżową nagrodę wzięło udział sześć dwuosobowych drużyn ze szkół kształcących w zawodzie technik górnictwa podziemnego ze Śląska, Małopolsk i Lubelszczyzny. Dwunastka finalistów na mocy decyzji Ministra Edukacji Narodowej ma zagwarantowany maksymalny wynik etapu pisemnego egzaminu zawodowego, a po zdaniu matury indeks Wydziału Górnictwa i Geologii Politechnik Śląskiej. Oficjalnego otwarcia Olimpiady dokonał starosta bieruńsko-lędziński Bernard Bednorz: Wszystkim obecnym finalistom gratuluję i dziękują za trud podjęcia wyzwania do zdobywania wiedzy. Życzę zdrowej rywalizacji górniczej. - „Górnictwo nie jest wszystkim, ale bez górnictwa nie ma niczego” - tymi słowami noblisty Maxa Plancka rozpoczął wystąpienie inaugurujące olimpiadę prof. dr inż. Marian Dolipski, dziekan Wydziału Górnictwa i Geologii. - Wszystkie kraje wysoko rozwinięte doszły do swego bogactwa dzięki górnictwu, które zapewnia energię i surowce, bez nich niemożliwy jest rozwój żadnej gałęzi przemysłu. Zmagania konkursowe rozpoczęły się od pytania nr 44 czyli: „Dokonaj podziału materiałów wybuchowych w zależności od dodatkowych właściwości”. Zgodnie z regulaminem olimpiady w I rundzie każda z sześciu drużyn odpowiadała na 5 pytań i po podliczeniu punktacji do ścisłego finału przeszły trzy drużyny z największą liczbą punktów: zespoły naszej szkoły, Zespołu Szkół Technicznych z Rybnika oraz Zespołu Szkół Zawodowych z Wodzisławia Śląskiego. Po emocjonującej ostatniej rundzie, nasi reprezentanci zajęli drugie miejsce, uzyskując zaledwie jeden punkt mniej od zwycięzców. Pracami jury oceniającego odpowiedzi uczestników kierował dr inż. Jan Kania. Cenne trofeum „Złotą Lampkę” wręczył zwycięzcom Starosta Bieruńsko-Lędziński Bernard Bednorz. Dla finalistów i laureatów wartościowe nagrody ufundowali sponsorzy: Powiat Bieruńsko-Lędziński, Kompania Węglowa S.A. oraz Kopalnia Węgla Kamiennego „Piast”. Gośćmi i obserwatorami finałowych zmagań byli między innymi: Józef Berger – przewodniczący Rady Powiatu, Henryk Barcik – wicestarosta, prof. dr hab. inż. Marian Dolipski - Dziekan Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej, dr inż. Sergiusz Boron - prodziekan ds. Studenckich Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej, dr inż. Jan Kania - Adiunkt Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej, Jerzy Walas – ze Śląskiego Kuratorium Oświaty, Marek Kwiatek – dyrektor Biura Strategii Personalnej KW S.A., Adam Przywara - przedstawiciel Biura Strategii Personalnej KW S.A., Jan Dąbrowa - dyrektor ds. Pracy KWK „Piast”, Wiesław Bąk - zastępca dyrektora ds. Pracy KWK „Piast”, Stanisław Mrowiec - przewodniczący Rady Rodziców, Michał Czarnynoga - przewodniczący Rady Studenckiej Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej, absolwent bieruńskiego PZS-u. ● Szczegółowe wyniki finału: I miejsce - Gabriel Szmid, Maciej Pieczka, Zespół Szkół Technicznych im. Stanisława Staszica w Rybniku, opiekun Małgorzata Kunka II miejsce - Mateusz Kędzior, Rafał Wnętrzak, Powiatowy Zespół Szkół w Bieruniu, opiekun Ryszard Gondek III miejsce - Dawid Zieleniewski, Bartosz Grabiec, Zespół Szkół Zawodowych w Wodzisławiu Śląskim, opiekun Helena Spyra IV miejsce - Paweł Lodek, Mateusz Stuka, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Mysłowicach, opiekun Paweł Rapacz V Łukasz Polko, Wojciech Rąba, Powiatowy Zespół nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. prof. Kazimierza Bielenina w Brzeszczach, opiekun Aleksander Czarnota VI miejsce - Jacek Werner, Karol Kot, Zespół Szkół w Łęcznej, opiekun Witold Ogórek.             Zdjęcia: Krzysztof Pawlik   więcej »
 
 

Biogaz: skąd się bierze, co nam daje?

Data dodania: 2014-04-11
Dzięki uprzejmości Zbigniewa Gieleciaka – prezesa Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno - Ściekowej w Tychach, 8 kwietnia uczniowie I klasy technikum ekonomiczno-logistycznego Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach, pod opieką Justyny Pilch i Beaty Skrzypczyk - nauczycieli przedmiotów zawodowych, odwiedzili. Jest to najnowocześniejsza oczyszczalnia ścieków w naszym regionie. Wędrując po ścieżce edukacyjnej zakładu uczniowie zapoznali się z kolejnymi etapami oczyszczania ścieków: od brudnego osadu spływającego z domostw do czystej wody wpuszczanej do rzeki Gostynki, którą od ujścia do Wisły dzieli tylko 9 km. W czasie 12 godzin (bo tyle trwa proces oczyszczania) ścieki przechodzą obróbkę mechaniczną, są oczyszczane z większych śmieci wrzucanych do kanalizacji (a jest ich na dobę 12 ton) na tzw. skratownicy. Największym śmieciem okazał się być worek z plastikowymi butelkami, ale częściej zdarzają się gałęzie, liście, butelki i ... zwierzęta(!). Kolejnym krokiem jest oczyszczenie biologiczne, czyli z użyciem bakterii, które odpowiadają za nadanie wodzie koloru przezroczystego, a ta z kolei jest odprowadzana do rzeki. Pozostały osad jest przerabiany na biogaz, który zasila w energię cieplną cały zakład. W ubiegłym roku wyprodukowano w ten sposób 142% energii potrzebnej oczyszczalni. Resztę, 42%, stanowiło "zieloną energię" wysyłaną do naszych domów. RCGW S.A. rozpoczęło również inwestycję w tyski Aquapark, który zostanie wybudowany w 2016 roku. Będzie to jedyny Aquapark w Europie w całości zasilany przez energię odnawialną, wyprodukowaną z biogazu, czyli naszych ścieków komunalnych. Młodzież była bardzo zainteresowana sposobem tworzenia biogazu, zadawała mnóstwo pytań. Została również uświadomiona, że na przykład patyczki kosmetyczne wrzucane do kanalizacji, trafiają do rzeki, ponieważ skratownica nie jest w stanie ich zatrzymać, a bakterie nie rozłożą plastiku. Wyjazd był jednym z działań podjętych w ramach realizacji programu edukacyjnego - Comenius „A future we dream". Wcześniej grupa młodzieży - głównie tej zaangażowanej w realizację wspomnianego projektu, z opiekunkami Grażyną Sawicką i Małgorzatą Labus - wzięła udział w rowerowej wycieczce do oczyszczalni ścieków w Lędzinach - Rachowy. Nowoczesna, niedawno zmodernizowana i rozbudowana oczyszczalnia jest obecnie wyposażona w system zdalnego sterowania i monitorowania zewnętrznych stanów pracy. Innowacyjnym rozwiązaniem jest zastosowanie do celów grzewczych pompy ciepła, w której woda technologiczna – oczyszczony ściek - jest użytkowana jako źródło ciepła. Wymiana ciepła następuje w wymiennikach typu woda – solanka, a następnie woda technologiczna zostaje odprowadzona za pośrednictwem zakładowej kanalizacji do ponownego oczyszczenia. Młodzież zyskała informacje na temat technologii pozyskiwania czystej wody i oczyszczania ścieków komunalnych. ■ Justyna Pilch, Małgorzata Labus         Zdjęcia: PZS w Lędzinach   więcej »
 


Strona: 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 z 101
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat bieruńsko-lędziński - najmniejszy powiat województwa śląskiego. Powstał w 1999 r jako powiat tyski  z siedzibą w Tychach, w 2002 roku siedziba został przeniesiona do Bierunia dokonując tym samym przemianowania pawiatu na bieruńsko-lędziński.

Do powiatu należa gminy: Bieruń, Bojszowy, Chełm Śląski, Imielin i Lędziny. Główna galąź gospodarki tego regionu to przemysł wydobywczy z kopalniami węgla kamiennego. W Bieruniu funkcjonują również doskonale znane na rynku europejskim firmy "Danone"  i "Johnson Controls".

Przez teren powiatu przebiega autostrada A-4 oraz drogi krajowe DK-1 i DK-44.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola