Belka
Sobota, 19 Lipca 2025   imieniny: Alfred, Wincenty, Włodzisław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 
Wiadomości
 
 

W bieruńskim ogólniaku do matury przystępują...

Data dodania: 2014-03-17
  Rozpoczął się gorący okres intensywnych przygotowań maturalnych. Już za niespełna dwa miesiące uczniowie klas trzecich przystąpią do najważniejszego w swym życiu egzaminu – matury. Prezentacje na ustny egzamin z języka polskiego nabierają ostatecznych kształtów, prace nad bibliografiami dobiegają końca, a arkusze maturalne z poprzednich lat już dawno zyskały miano ulubionej lektury. Do matury przygotowywują się nie tylko uczniowie. Równolegle trwają prace nad organizacją tego najważniejszego w życiu szkoły przedsięwzięcia. Wszystko już w zasadzie gotowe – harmonogram ogłoszony, sale egzaminacyjne wyznaczone, godziny egzaminów określone, Zespoły Przedmiotowe i Zespoły Nadzorujące powołane. Wszystko, jak co roku, zgodnie z procedurami maturalnymi.       Chęć zdawania matury w bieżącym roku szkolnym zadeklarowali wszyscy uczniowie klas trzecich, co jest tradycją i dumą bieruńskiego LO, a co nie jest takie oczywiste we wszystkich szkołach. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku co drugi maturzysta tej szkoły miał z egzaminu pisemnego z matematyki, bardzo wysoki wynik powyżej 79%.       Do matury w LO przystępują nie tylko uczniowie klas trzecich, ale również absolwenci, którzy podwyższają wyniki zdanych już egzaminów. Nie po raz pierwszy już zaufaniem obdarzyła szkołę również Okręgowa Komicja Egzaminacyjna w Jaworznie, kierując do niej absolwentów z innych placówek z terenu woj. śląskiego, chcących zdawać egzamin maturalny lub poprawiać dotychczas uzyskane wyniki. Powodem takiego stanu rzeczy są wyniki maturalne i wysoki poziom przestrzegania procedur maturalnych (co zostało stwierdzone w wyniku kontroli OKE i Kuratorium Oświaty).       Dowodem szczególnego zaufania CKE jest również fakt, że szkoła, wyznaczona jest do prowadzenia badań testujących zadania maturalne na kolejne lata.       Dbając o komfort nauki uczniów klas młodszych minimalizuje się skutki przeprowadzania egzaminów poprzez taką ich organizację aby nie zakłócało to normalnej nauki w szkole: tylko jeden dzień wypada z cyklu nauki – w dniu przeprowadzania egzaminu maturalnego z języka angielskiego, zaś egzaminy ustne odbywają się po południu, tak aby wszystkie lekcje odbyły się zgodnie z harmonogramem. ■       więcej »
 
 

Lędzinianie w Danii

Data dodania: 2014-03-14
Od 4 do 9 marca grupa uczniów i nauczycieli Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach przebywała w Danii. Gospodarzem drugiego międzynarodowego spotkania w ramach projektu Comenius było Bronderslev Gymnasium og Hf-kursus w Broenderslev. Delegację Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach stanowili: Patrycja Ulczak i Zuzanna Niemiec – uczennice klasy I Lac (klasa policyjna), Kamil Jałowy – uczeń klasy I C (zawód: elektryk) i Damian Malcharek – uczeń klasy II Lc (klasa wojskowa) oraz nauczyciele: Małgorzata Labus – koordynator projektu, Ewa Jędrysik – nauczyciel języka angielskiego i Jolanta Wojciechowska – nauczyciel matematyki.       Relacja z wyjazdu na stronie internetowej Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach:       http://www.pzsledziny.org/news,579,relacja,z,danii,realizacja,,projektu,comenius,a,future,we,dream,uczniow,i,nauczycieli,pzs,w,ledzinach.html                         Zdjęcia PZS w Lędzinach   więcej »
 
 

Seminarium przed wymianą

Data dodania: 2014-03-14
  Przed rozpoczynającą się 17 marca polsko-niemiecką wymianą młodzieży, grupa uczniów Powiatowego Zespołu Szkół w Bieruniu, uczestnicząca w tym przedsięwzięciu, wzięła udział w seminarium przygotowawczym w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.     Uczniowie poznali historię fundacji na rzecz MDSM, obejrzeli film dokumentalny „Cicho pod prąd”, opowiadający o idei powstania tego Domu, w którym od prawie 30 lat jednoczy się młodzież z różnych stron świata wokół wspólnego tematu jakim jest Auschwitz. Seminarium miało charakter warsztatów, pracując w grupach uczniowie mieli okazję przedstawić swoje oczekiwania i obawy związane z udziałem w projekcie wymiany, każdy uczestnik wypowiadał się w wybranym przez siebie języku obcym.       Polsko-niemiecka wymiana młodzieży Powiatowego Zespołu Szkół w Bieruniu oraz uczniów ze szkół Volkswagena w Salzgitter i Baunschweig w tym roku odbywa się po raz piętnasty. Tradycyjnie w pierwszym etapie uczniowie mieszkają w międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, pracują na rzecz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, spotykają się z byłymi więźniami, zwiedzają również ciekawe miejsca południowej Polski. Wymiana realizowana w ramach projektu „Nauka Poprzez Spotkanie”, nad którym opiekę merytoryczną sprawuje pan Christoph Heubner, wiceprezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego. ■           więcej »
 
 

Dobre, bo polskie

Data dodania: 2014-03-14
Uczniowie wszystkich klas Technikum Handlowego Powiatowego Zespołu Szkół w Bieruniu zaangażowali się w ogólnopolską akcję „Dobre, bo polskie produkty”.     Pierwszym etapem jest przygotowanie różnorodnych materiałów edukacyjnych na temat promocji krajowych produktów, znaków reklamowych wskazujących na polskie pochodzenie produktów. Handlowcy przeprowadzą badania ankietowe wśród uczniów, nauczycieli i klientów sklepów naszego powiatu, które wykażą, czy konsumenci są świadomi, iż kupując polskie produkty wspomagają gospodarkę krajową.                 Spójrz na metkę, sprawdź kod kreskowy !       Pamiętajmy, że kupując produkty polskich producentów, wspieramy polskie przedsiębiorstwa i polskich pracowników!     Koordynatorkami akcji są panie Aleksandra Pikania-Gniełka i Urszula Urbińska.     więcej »
 
 

Kawka wylądowała w liceum

Data dodania: 2014-03-13
Bieruńskie Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich zaangażowało się w realizację ogólnopolskiego programu ekologicznego „Kawka”, organizowanego pod auspicjami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.       Głównym celem programu jest likwidacja tzw. niskiej emisji - szkodliwych zanieczyszczeń powietrza, które mogą powstawać np. na skutek spalania niskiej jakości paliw stałych w domowych piecach grzewczych. Jednocześnie przeprowadzane są kampanie edukacyjne pokazujące korzyści zdrowotne i społeczne wynikające z rozwoju rozproszonych odnawialnych źródeł energii.       Liceum przystąpi do działań promujących postawy proekologiczne, między innymi poprzez przygotowanie wystawy fotograficznej, stworzenie profesjonalnych ulotek informacyjnych. Wykorzystując swoje zdolności i dostępny w szkole sprzęt do nagrywania licealiści z Klubu Filmowca stworzą dokumentację filmową akcji ekologicznych przeprowadzanych w różnych szkołach. Uczniowie biorący udział w międzynarodowym projekcie „Globe” opracują raporty na temat stanu czystości środowiska.       Program wspiera realizację postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego (2008/50/WE z dnia 21 maja 2008r.) w sprawie jakości i czystszego powietrza dla Europy (CAFE – ang. kawa). ■               Zdjęcia: LO w BIeruniu   więcej »
 
 

DZIEŃ OTWARTY 2014 w lędzińskim PZS-ie

Data dodania: 2014-03-13
12 marca w Powiatowym Zespole Szkół w Lędzinach odbył się Dzień Otwarty dla gimnazjalistów. Powitała ich dyrektor Ewa Matusik i zaprosiła na pokaz umiejętności uczniów klas mundurowych, których wspierali przedstawiciele bieruńskiej policji, straży pożarnej i wojska. Gimnazjaliści mogli między innymi obejrzeć musztrę w wykonaniu uczniów, oglądania widoków z wysokości 37 metrów, z wysięgnika drabiny strażackiej. W sali gimnastycznej odbyła się prezentacja sztuki samoobrony w wykonaniu uczniów i nauczycielki wychowania fizycznego Joanny Poradzisz-Krupy.     Po pokazie uczniowie rozpoczęli zwiedzanie szkoły. Z zainteresowaniem oglądali świetnie wyposażone sale lekcyjne, pracownie (komputerowe, ekonomiczną, logistyczną, projektowania CAD), bibliotekę oraz kompleks boisk sportowych „Orlik”. W pracowniach mogli uczestniczyć w ćwiczeniach, pokazach (z wykorzystaniem tablic interaktywnych, projektorów multimedialnych, nowoczesnych komputerów) i w doświadczeniach (w pracowni chemicznej, elektrycznej), w Studio Grafiki Komputerowej podziwiać prezentacje przygotowane przez uczniów – Daniela Latochę i Jakuba Łąckiego.     Szczególnym zainteresowaniem przybyłej młodzieży cieszyły się, niedawno oddane do użytku, trzy nowoczesne i bardzo dobrze wyposażone pracownie: elektryczna, mechaniczna i pneumatyczno-hydrauliczna, które służą uczniom przygotowującym się do zawodów: technik górnictwa podziemnego, technik mechanika i technik elektryk a od września również uczniom kształcącym się w nowym kierunku: technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.     W auli szkolnej uczniowie gimnazjów mieli okazję porozmawiać z przedstawicielem Urzędu Pracy w Tychach – Tomaszem Jędrysikiem i zdiagnozować swoje preferencje zawodowe przeprowadzając „Test zainteresowań i predyspozycji zawodowych”, obejrzeć sprzęt wojskowy przygotowany przez przedstawicieli Wojewódzkiej Komendy Uzupełnień - kpt. Wojciecha Piątka i należącego do stowarzyszenia „Sfora” – Ireneusza Filara. Przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Bieruniu: Katarzyna Szewczyk z Wydziału Ruchu Drogowego, Grzegorz Dudys z Zespołu do Spraw Nieletnich i Katarzyna Skrzypczyk, rzecznik prasowy – mówili o specyfice pracy policyjnej, używanym sprzęcie i możliwościach awansu.     Bardzo bogata oferta przedstawiona przez Powiatowy Zespół Szkół w Lędzinach wzbudziła autentyczne zainteresowanie gimnazjalistów. Dużym zaciekawieniem cieszył się nowy kierunek stwarzający szczególne możliwości zawodowe na miarę europejskiej ekologii - technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Zapraszamy do Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach wszystkich, dla których nauka i profesjonalne przygotowanie do przyszłego zawodu stanowi podstawę osiągnięcia życiowego sukcesu!   Dołącz do Nas!     Więcej: http://www.pzsledziny.org/news,577,dzien,otwarty,,witamy,i,zapraszamy.html           Zdjęcia: PZS w Lędzinach więcej »
 
 

Bądź eko z biblioteką

Data dodania: 2014-03-13
  Od września 2013 roku Powiatowy Zespół Szkół w Lędzinach bierze udziałw w programie Comenius „A Future We Dream”, którego celem jest między innymi szukanie rozwiązań problemów środowiskowych w regionie, a także rozwinięcie wrażliwości społeczności szkolnej na problemy ekologiczne.   Mając na uwadze założenia programu, biblioteka szkolna PZS w Lędzinach podjęła się promocji ekologicznych postaw młodzieży. Od 5 lutego do 3 marca 2014 w szkole została przeprowadzona zbiórka makulatury, która zwróciła uwagę młodzieży na segregację odpadów i związaną z nią gospodarkę recyklingową.   Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Zebrano ponad 450 kilogramów makulatury. Zwyciężczynią tej rywalizacji została Martyna Grodzińska, uczennica pierwszej klasy mundurowej policyjnej. Akcja zakończyła się 11 marca wywiezieniem makulatury do punktu skupu. ■JK, BM                   Zdjęcia: PZS w Lędzinach   więcej »
 
 

Bieruńsko-Lędzińskie konsultacje NA-PRAWDĘ

Data dodania: 2014-03-13
Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach projektu "Bieruńsko-Lędzińskie konsultacje na-prawdę”,  którego tematyka będzie poświęcona m.in. zagadnieniom z zakresu budżetu partycypacyjnego.   Projekt trwa od 1 listopada, jednak na każdym jego etapie istnieje możliwość dołączenia do jego działań. Najbliższe spotkanie dla przedstawicieli lokalnych Stowarzyszeń odbędzie się 18 marca 2014 r. o godz. 16.00 w budynku Powiatowego Centrum Społeczno Gospodarczego w Lędzinach przy ul. Lędzińskiej 24 (parter).   W celu zaczerpnięcia szczegółowych informacji zachęcamy do kontaktu drogą mailową na adres [email protected] lub telefonicznie: 32 324 08 33.          Krystian Grzesica Pełnomocnik ds. Organizacji Pozarządowych     więcej »
 
 

Dzień Otwarty w bieruńskim LO

Data dodania: 2014-03-12
    Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Bieruniu jest najlepszym ogólniakiem w regionie. Ten fakt jest powszechnie znany. Pomimo tego, iż od 65-lat jesteśmy wiodącą placówką w okolicy, wciąż pracujemy nad unowocześnianiem oferty i wprowadzamy kolejne innowacje. Nasza szkoła jest jednak wyjątkowa nie ze względu na poziom i wysoką zdawalność egzaminu maturalnego, ale ze względu na uczniów – wspaniałych młodych ludzi z pasją. Wszyscy chętni mogli się o tym przekonać 6 marca, podczas dnia otwartego. Pokazaliśmy się z dobrej strony - strony, którą chcielibyśmy zawsze okazywać – twierdzi Szymon Nyga, nauczyciel bieruńskiego liceum.     W tym roku szkołę odwiedziło ponad 300 gimnazjalistów z powiatu bieruńsko-lędzińskiego i miasta Tychy i okolic. Goście mieli możliwość obejrzenia budynku szkolnego wraz z salami lekcyjnymi. Mogli dowiedzieć się wszystkiego na temat interesującego ich profilu klasy oraz poznać nauczycieli uczących poszczególnych przedmiotów. Uczniowie naszego liceum przygotowali wiele atrakcji powiązanych z przedmiotami realizowanymi w szkole:     Dla artystów: warsztaty fotograficzne – jak robić i komputerowo obrabiać zdjęcia, połączone z wystawą prac licealnego Fotoklubu. Spektakle w językach obcych: „Romeo i Julia” (angielski), „Czerwony kapturek” (rosyjski). Koncerty gitarowe w języku polskim i hiszpańskim. Dla umysłów ścisłych: pokazy robotyki i obsługi programów inżynierskich. Salon gier logicznych, doświadczenia fizyczne, GEOGEBRA – geometria w komputerze. Dla humanistów, warsztaty MMA: Hitler vs Stalin, prezentacja biblioteki i czytelni. Dla przyszłych uczniów klasy przyrodniczej, warsztaty z biologii – pokaż kotku co masz w środku oraz doświadczenia z chemii – burza w probówce. Dla podróżników, relacje z wymiany polsko-niemieckiej oraz z wyjazdów do Skandynawii, Anglii. Pokazy z geografii, czyli palcem po mapie. Dla niezdecydowanych i niepewnych (o ile się ostali), warsztaty pt. Jak podejmować decyzje?     Więcej o dniu otwartym na stronie sbl24: http://sbl24.pl/newsy,1400-bierun-bieru----licealisci-otworzyli-szeroko-drzwi-i-serca---zobacz-zdjecia - Klaudia Muszalik ■                       więcej »
 
 

Energetyka odnawialna – ulga dla środowiska,...

Data dodania: 2014-03-12
    5 marca 22 uczestników projektu „Mam zawód - mam pracę w regionie” – uczniów Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach - pod opieką Grażyny Sawickiej oraz koordynatora projektu Jerzego Kozłowskiego wzięło udział w wizycie studyjnej, mającej na celu zapoznanie młodzieży z działalnością PGE Energia Odnawialna S.A.     Celem wyjazdu była Elektrownia Szczytowo-Pompowa Porąbka-Żar, położona w malowniczej okolicy Beskidu Małego.     Najpierw uczestnicy projektu zobaczyli dwa filmy dotyczące działalności firmy, a następnie udali się na wyprawę w głąb góry. Fascynujące było oglądanie obiektów zamontowanych we wnętrzu ziemi. Potężne chodniki, hale podziemne, ogromne urządzenia, które służą człowiekowi, by z energii wody wytworzyć energię elektryczną.     Elektrycy i mechanicy patrzyli z zainteresowaniem na aparaturę zainstalowaną w elektrowni, a uczniowie z technikum górnictwa podziemnego byli pod wrażeniem ogromu wyrobisk podziemnych.     Wyjazd unaocznił, że korzystanie z energii odnawialnej pełni istotną rolę w ochronie środowiska naturalnego. Wychodząc naprzeciw wyzwaniom, jakie stawia przed młodymi rynek pracy, od nowego roku szkolnego 2014/2015 w Powiatowym Zespole Szkół w Lędzinach rusza nowy kierunek kształcenia – technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.■             Zdjęcie: PZS w Lędzinach   więcej »
 


Strona: 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 z 101
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat bieruńsko-lędziński - najmniejszy powiat województwa śląskiego. Powstał w 1999 r jako powiat tyski  z siedzibą w Tychach, w 2002 roku siedziba został przeniesiona do Bierunia dokonując tym samym przemianowania pawiatu na bieruńsko-lędziński.

Do powiatu należa gminy: Bieruń, Bojszowy, Chełm Śląski, Imielin i Lędziny. Główna galąź gospodarki tego regionu to przemysł wydobywczy z kopalniami węgla kamiennego. W Bieruniu funkcjonują również doskonale znane na rynku europejskim firmy "Danone"  i "Johnson Controls".

Przez teren powiatu przebiega autostrada A-4 oraz drogi krajowe DK-1 i DK-44.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola