Data dodania: 2013-10-09
Podczas dotychczasowych jedenastu spotkań zaprezentowanych zostało prawie 900 dzieł blisko 200. filmowców - amatorów. W tym roku na XI Festiwalu Filmów Amatorskich im. Leona Wojtali Bieruń’2013 pokazano prawie 50 spośród niemal trzykrotnie większej liczby zgłoszonych filmów. Tegoroczna impreza, zakończona 6 października, miała jeszcze skromny, ale już międzynarodowy charakter. Wśród wyświetlanych filmów zdecydowanie dominowały dzieła polskich twórców, lecz były także obrazy węgierskie, słowackie, niemieckie, kanadyjski, francuski, o różnej tematyce, reprezentujące różne gatunki filmowe.
Festiwal został zainaugurowany z udziałem Andrzeja Gościniaka – przewodniczącego sejmiku województwa śląskiego 4 października w bieruńskim Domu Kultury Gama w obecności filmowców, samorządowców, miłośników kina, organizatorów (głównym organizatorem było Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Bieruńskiej „Porąbek”). W gronie mecenasów i sponsorów był między innymi powiat bieruńsko-lędziński, który na festiwalowych pokazach reprezentowali starosta Bernard Bednorz, przewodniczący Rady Powiatu Józef Berger, wicestarosta Henryk Barcik, sekretarz powiatu Krystian Grzesica.
Zakwalifikowane filmy oceniało jury w składzie: Stanisław Puls – członek Światowej Organizacji Filmu Niezależnego UNICA, Jerzy Łuczak, Laszlo Polgar, Lidia Duda.
Obrady jury były jawne. Ogółem jury nagrodziło 19 filmów (patrz załączony protokół).
NAGRODY GŁÓWNE:
NAGRODA
TYTUŁ FILMU
AUTOR FILMU
Grand Prix
Szalontüdö
Szirmai Marton
Nagroda Specjalna Starosty Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego
Głęboka cisza
Daniel Tendaj
Nagroda EKO
Burmistrza Bierunia
Crossover
Fabian Grodde
I nagroda
Słoiki
Andrzej Szypulski
II nagroda
Mój dom
Barbara Madejska
III nagroda
Wacław Szeblewski – artysta z Pomorza
Jacek Dworakowski
Wyróżnienie
Pan Sowa
Natalia Jecheć
Wyróżnienie
Adaptacja
Paweł Rożek
Wyróżnienie
Behind the Shutters
Miklosz Keleti
NAGRODY DODATKOWE UFUNDOWANE PRZEZ SPONSORÓW FESTIWALU:
TYTUŁ FILMU
AUTOR FILMU
Fortele
Karol Godek
Dotyk pośredni
Maciej Wiktor
Powrót mamy
Bartosz Gajda
Dance
Tibor Jozsef Berg
Bela repül
Livia Janoch
Fordulat, turn
Peter Bone
Kuźnia Gąsiora
Krzysztof Orłowski
One Hole
Andrzej Szypulski
Bača Milan verzus smernice Európskej únie
Ján Kuska
Obraz idealny
Artur Zawisza
- Poziom artystyczny i poziom techniczny prezentowanych w tym roku filmów oceniam bardzo wysoko. Nie brakowało świetnych pomysłów, zaskakujących point, wrażliwości. Widać, że twórcy owocnie wykorzystują możliwości jakie daje im nowoczesny sprzęt elektroniczny, montaż komputerowy. Niestety, najsłabszą stroną jest dźwięk, ale to mankament niemal wszystkich polskich filmów. Ścieżka dialogowa nakłada się na ścieżkę dźwiękową, obie są tak samo głośne, a w efekcie widz niewiele słyszy. To szkolny, podstawowy błąd – powiedział Laszlo Polgar, jeden z jurorów.
Nagrodę Starosty Bieruńsko-Lędzińskiego zdobył Daniel Tendaj z Łomianek, członek znakomitego Amatorskiego Klubu Filmowego SAWA w Warszawie. Jego 40-minutowy dramat obyczajowy pt. „Głęboka cisza”, de facto fabularny thriller, także w Bieruniu wzbudził uznanie u widzów i jurorów. Młode małżeństwo – unieruchomiona na wózku inwalidzkim Monika i Piotr - prowadzi nad jeziorem szkołę nurkowania. Na indywidualny kurs przyjeżdża do nich Ewa, kobieta atrakcyjna i przebojowa. Monika obserwuje, że Ewa ma rosnący wpływ na jej męża…
Wcześniej film ten był wyświetlany na innych festiwalach. Reprezentował Polskę między innymi na 75. Światowym Festiwalu Kina Niezależnego UNICA 2013 w Fieberbrunn w Austrii. "Głęboka cisza" w reż. Daniela Tendaja otrzymała brązowy medal i nagrodę za wyróżniającą się grę aktorki.
Daniel Tendaj jest informatykiem z wykształcenia, ale także poetą, autorem opowiadań, scenarzystą, reżyserem filmowym… Swoją paroletnią działalność w AKF „Sawa” traktuje jako bezcenną praktykę, zdobywanie doświadczenia i drogę do kariery w filmie fabularnym, którym generalnie chciałby się zajmować. Wszystko wskazuje na to, że mamy obiecującego twórcę i warto śledzić dalsze poczynania tego filmowca.
Najlepsze filmy festiwalu można było obejrzeć (w całości lub we fragmencie) podczas niedzielnej uroczystości wręczenia nagród, w której uczestniczyli między innymi Wolgang Freier z Federacji UNICA oraz Zuzana Skoludova – organizatorka kolejnego światowego festiwalu UNICA, który odbędzie się w 2014 r. na Słowacji. Wyróżnienie specjalne – Złoty Medal Federacji UNICA otrzymał film Jacka Dworakowskiego z Gdyni pt. „Wacław Szeblewski – artysta z Pomorza”.
Projekcjom filmowym towarzyszyła wystawa fotograficzna poświęcona najwybitniejszym twórcom polskiego filmu amatorskiego z naszego regionu. A ponieważ współorganizatorem festiwalu była KWK „Piast”, wielką atrakcją dla filmowców, między innymi Andrzeja Szypulskiego z Hajnówki, był zjazd w podziemia kopalni.
Następny festiwal i konkurs filmów kina niezależnego w Bieruniu planowany jest za dwa lata. Wojciechowi Wikarkowi życzymy nadal energii i pasji w organizowaniu tej imprezy, która w dobie Internetu, kiedy twórczość i wymiana informacji nie ma barier, zdobywa sobie coraz większą renomę w środowisku filmowców amatorów, a raczej filmowców – niezawodowców nie tylko w Polsce, lecz także poza jej granicami. ■
więcej »