Belka
Środa, 29 Marca 2023   imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Znowu trzęsie? - Odszkodowania za szkody górnicze w Bieruniu i okolicach.

Data publikacji: 2022-07-11, Data modyfikacji: 2022-07-11
A A AWydrukDrukuj  
 
Znowu trzęsie? - Odszkodowania za szkody górnicze w Bieruniu i okolicach.

Co to są szkody górnicze?

Szkody górnicze to problemy związane z wykonywaniem prac górniczych, które mogą powodować uszkodzenia terenu i obiektów na nim usytułowanych. Szkody te mogą być spowodowane przez sam proces wydobywania kopalin, a także przez hałas i ruchy masowe powstałe w wyniku eksploatacji.

Gdzie występują szkody górnicze w powiecie Bieruńsko-Lędzińskim?

Obecnie wydobycie jest prowadzone głównie na terenie Nowego Bierunia, Lędzin i Chełmu Śląskiego. Najpoważniejsze uszkodzenia odnoszą budynki w promieniu 2 km od ściany na której wydobywany jest węgiel, ale odczuwalne wstrząsy mogą mieć znacznie większy zasięg.

Jak wyglądają szkody górnicze?

Szkody górnicze to przede wszystkim pęknięcia w ścianach i podłogach budynków. Można je zauważyć także po tym, jak drzwi i okna tracą swój kształt. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do osunięć się ścian. Bardzo często zdarza się, że dom z powodu prowadzonego wydobycia przechyla się, powoduje to dużą uciążliwość i zagraża bezpieczeństwu mieszkańców. 

W wyniku szkód górniczych może dojść także do zalania budynku wodą ze złoża, a także do wystąpienia ognisk pleśni.

Szkody górnicze to nie tylko uszkodzone budynki.

Działalność kopalni bywa bardzo uciążliwa dla mieszkańców terenów na których prowadzone jest wydobycie. Bardzo często szkody są trudne do naprawienia, a koszty ich usunięcia mogą być bardzo wysokie.

Narażony na straty jest również przedsiębiorca prowadzący działalność na terenie objętym szkodami górniczymi. Wielokrotnie zdarza się, że ciągłe wstrząsy przyczyniają się do upadku firm znajdujących się na tym obszarze. Ciągły stres spowodowany tąpnięciami, też nie jest bez znaczenia. Szkody górnicze to nie tylko uszkodzone budynki, ale także utracone korzyści i straty moralne. 

Jak wystąpić o odszkodowanie za szkody górnicze?

Jako pierwsze należy skierować wniosek o naprawę szkód górniczych do kopalni, która prowadzi wydobycie na danym terenie. Pracownicy z kopalni ocenią uszkodzenia i zaproponują rekompensatę. Mamy możliwość naprawienia szkody górniczej lub odszkodowanie. Niestety odszkodowania proponowane przez kopalnie są zazwyczaj znacznie zaniżone. Wniosek do kopalni możemy sporządzić samodzielnie lub zlecić do specjaliście od szkód górniczych. 

Kiedy kopalnia odmawia wypłacenia odszkodowania lub zaproponowana kwota nie jest satysfakcjonująca, warto skonsultować się z adwokatem, który pomoże uzyskać sprawiedliwe odszkodowanie w sądzie. Doświadczony prawnik może wywalczyć nawet kilkukrotnie wyższe odszkodowanie niż zaproponowana przez kopalnię kwota. 

Czy warto wybrać naprawę szkód górniczych przez kopalnię? 

Naprawy (czyli przywrócenie stanu poprzedniego) przez kopalnie są zazwyczaj prowadzone jak najniższym kosztem, wykonywane szybko i niedbale. Zdarza się, że osoby zgadzające się na remont wykonywany przez zakłada górniczy nie są zadowolone z efektów i muszą wprowadzać poprawki na własny koszt. 

Przedawnienie szkód górniczych następuje z upływem 5 lat.

5 lat to okres od kiedy zauważyliśmy szkodę. Okres ten zaczyna biec w dniu ujawnienia szkody. Czasami szkody pojawiają się stale, a cały proces uszkodzenia budynku postępuje, więc ciężko określić dokładnie moment zauważenia szkody. Każdy przypadek warto skonsultować ze specjalistą, którzy dobrze zna prawo geologiczne i górnicze.

Gdzie znaleźć dobrego prawnika od szkód górniczych?

Do wygranej z kopalnią potrzebny jest zespół specjalistów, którzy doskonale znają prawo geologiczne i górnicze oraz przepisy kodeksu cywilnego. Prawnicy udowodnią związek przyczynowo skutkowy i wywalczą odszkodowanie z tytułu szkód górniczych. Takie wyspecjalizowane kancelarie znajdują się m.in. w Katowicach i Imielinie

Pamiętajmy, że sprawy o o odszkodowanie związane z ruchem zakładu górniczego są zwolnione z obowiązku uiszczenia kosztów sądowych!

Artykuł sponsorowany, Źródło artykułu: https://twojprawnik.one
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat bieruńsko-lędziński - najmniejszy powiat województwa śląskiego. Powstał w 1999 r jako powiat tyski  z siedzibą w Tychach, w 2002 roku siedziba został przeniesiona do Bierunia dokonując tym samym przemianowania pawiatu na bieruńsko-lędziński.

Do powiatu należa gminy: Bieruń, Bojszowy, Chełm Śląski, Imielin i Lędziny. Główna galąź gospodarki tego regionu to przemysł wydobywczy z kopalniami węgla kamiennego. W Bieruniu funkcjonują również doskonale znane na rynku europejskim firmy "Danone"  i "Johnson Controls".

Przez teren powiatu przebiega autostrada A-4 oraz drogi krajowe DK-1 i DK-44.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola