Co to są szkody górnicze?
Szkody górnicze to problemy związane z wykonywaniem prac górniczych, które mogą powodować uszkodzenia terenu i obiektów na nim usytułowanych. Szkody te mogą być spowodowane przez sam proces wydobywania kopalin, a także przez hałas i ruchy masowe powstałe w wyniku eksploatacji.
Obecnie wydobycie jest prowadzone głównie na terenie Nowego Bierunia, Lędzin i Chełmu Śląskiego. Najpoważniejsze uszkodzenia odnoszą budynki w promieniu 2 km od ściany na której wydobywany jest węgiel, ale odczuwalne wstrząsy mogą mieć znacznie większy zasięg.
Szkody górnicze to przede wszystkim pęknięcia w ścianach i podłogach budynków. Można je zauważyć także po tym, jak drzwi i okna tracą swój kształt. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do osunięć się ścian. Bardzo często zdarza się, że dom z powodu prowadzonego wydobycia przechyla się, powoduje to dużą uciążliwość i zagraża bezpieczeństwu mieszkańców.
W wyniku szkód górniczych może dojść także do zalania budynku wodą ze złoża, a także do wystąpienia ognisk pleśni.
Działalność kopalni bywa bardzo uciążliwa dla mieszkańców terenów na których prowadzone jest wydobycie. Bardzo często szkody są trudne do naprawienia, a koszty ich usunięcia mogą być bardzo wysokie.
Narażony na straty jest również przedsiębiorca prowadzący działalność na terenie objętym szkodami górniczymi. Wielokrotnie zdarza się, że ciągłe wstrząsy przyczyniają się do upadku firm znajdujących się na tym obszarze. Ciągły stres spowodowany tąpnięciami, też nie jest bez znaczenia. Szkody górnicze to nie tylko uszkodzone budynki, ale także utracone korzyści i straty moralne.
Jako pierwsze należy skierować wniosek o naprawę szkód górniczych do kopalni, która prowadzi wydobycie na danym terenie. Pracownicy z kopalni ocenią uszkodzenia i zaproponują rekompensatę. Mamy możliwość naprawienia szkody górniczej lub odszkodowanie. Niestety odszkodowania proponowane przez kopalnie są zazwyczaj znacznie zaniżone. Wniosek do kopalni możemy sporządzić samodzielnie lub zlecić do specjaliście od szkód górniczych.
Kiedy kopalnia odmawia wypłacenia odszkodowania lub zaproponowana kwota nie jest satysfakcjonująca, warto skonsultować się z adwokatem, który pomoże uzyskać sprawiedliwe odszkodowanie w sądzie. Doświadczony prawnik może wywalczyć nawet kilkukrotnie wyższe odszkodowanie niż zaproponowana przez kopalnię kwota.
Naprawy (czyli przywrócenie stanu poprzedniego) przez kopalnie są zazwyczaj prowadzone jak najniższym kosztem, wykonywane szybko i niedbale. Zdarza się, że osoby zgadzające się na remont wykonywany przez zakłada górniczy nie są zadowolone z efektów i muszą wprowadzać poprawki na własny koszt.
5 lat to okres od kiedy zauważyliśmy szkodę. Okres ten zaczyna biec w dniu ujawnienia szkody. Czasami szkody pojawiają się stale, a cały proces uszkodzenia budynku postępuje, więc ciężko określić dokładnie moment zauważenia szkody. Każdy przypadek warto skonsultować ze specjalistą, którzy dobrze zna prawo geologiczne i górnicze.
Do wygranej z kopalnią potrzebny jest zespół specjalistów, którzy doskonale znają prawo geologiczne i górnicze oraz przepisy kodeksu cywilnego. Prawnicy udowodnią związek przyczynowo skutkowy i wywalczą odszkodowanie z tytułu szkód górniczych. Takie wyspecjalizowane kancelarie znajdują się m.in. w Katowicach i Imielinie.
Pamiętajmy, że sprawy o o odszkodowanie związane z ruchem zakładu górniczego są zwolnione z obowiązku uiszczenia kosztów sądowych!
![]() |
Powiat bieruńsko-lędziński - najmniejszy powiat województwa śląskiego. Powstał w 1999 r jako powiat tyski z siedzibą w Tychach, w 2002 roku siedziba został przeniesiona do Bierunia dokonując tym samym przemianowania pawiatu na bieruńsko-lędziński. Do powiatu należa gminy: Bieruń, Bojszowy, Chełm Śląski, Imielin i Lędziny. Główna galąź gospodarki tego regionu to przemysł wydobywczy z kopalniami węgla kamiennego. W Bieruniu funkcjonują również doskonale znane na rynku europejskim firmy "Danone" i "Johnson Controls". |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola