Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Belka
Sobota, 5 Lipca 2025   imieniny: Karolina, Antoni, Filomena
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Bach, organy, wiolonczela na Klimoncie

Data publikacji: 2014-09-15, Data modyfikacji: 2014-09-15
A A AWydrukDrukuj  
 
Za nami drugi koncert XV Festiwalu Jesień Organowa w Powiecie Bieruńsko-Lędzińskim. Odbył się w ubiegłą niedzielę w urokliwej scenerii zabytkowego kościoła św. Klemensa w Lędzinach, gdzie wystąpił duet „Cellorganic” – jak można się domyślić, składający się z wiolonczeli i organów. Grali bydgoscy artyści, na co dzień związani z tamtejszą akademią muzyczną, a prywatnie będący małżeństwem: Renata i Radosław Marcowie.   Program koncertu dostosowany był do charakteru miejsca i poświęcony przede wszystkim muzyce renesansu i baroku. Klamrą spinającą całość były dwa wielkie dzieła Jana Sebastiana Bacha – na wstępie fragmenty jednej z jego suit na wiolonczelę solo, na zakończenie również wiolonczelowa sonata D-dur. Ponadto zabrzmiało kilka pomniejszych utworów, głównie renesansowej i wczesnoklasycznej muzyki angielskiej i hiszpańskiej, bowiem w dziełach tych epok szczególnie lubuje się organista Radosław Marzec. Są to też pewnego rodzaju muzyczne ciekawostki, bardzo rzadko wykonywane, dobrze zatem, że mogliśmy je poznać, zwłaszcza w tak kompetentnym i stylowym wykonaniu. Cały koncert był zresztą w pewnym sensie premierowy, bowiem żadnego z prezentowanych utworów jeszcze na naszych festiwalowych wieczorach nie słyszeliśmy. Pierwszy raz również w roli instrumentu solowego zabrzmiała wiolonczela. Jej głębokie, wyraziste, a czasem też ciepłe, subtelne brzmienie mogliśmy podziwiać już od pierwszych taktów wykonywanej w prezbiterium sarabandy i gigue z 3 Suity na wiolonczelę solo Bacha, do czego przyczyniła się zarówno znakomita akustyka kościoła św. Klemensa, jak i maestria Renaty Marzec. Instrument w jej rękach brzmiał momentami jak cała orkiestra, mienił się paletą barw – jak w Serenadzie Orientalnej Sielickiego czy Modlitwie op. 158 Saint-Saënsa.   Spośród utworów organowych szczególnie interesujący był anonimowy, niedokończony taniec staroangielski (dompe) oraz Toccata pastoril A. Metresa – utwór na wskroś programowy, mistrzowsko wykorzystujący fletowe rejestry organów, mistrzowsko też wykonany, co sprawiło, że skojarzenia z klimatem pasterskim nasuwały się same. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy także błyskotliwego, utrzymanego w stylu galant Paso N. Casanovesa. Na zakończenie jeszcze raz powrócił Bach i jego świetnie zagrana, 4-częściowa Sonata D-dur na wiolonczelę, ale już z towarzyszeniem organów.   W sumie był to kameralny, dostosowany do klimatu świątyni koncert, bardzo ciekawy pod względem repertuarowym i bardzo dobrze wykonany.   Na następne jesienne spotkanie z muzyką zapraszamy w najbliższą niedzielę 21 września o godz. 18.00 do kościoła św. Bartłomieja w Bieruniu. Wystąpią Jan Bokszczanin – organy i Tytus Wojnowicz – obój.   Roman Jochymczyk                     Zdjęcie: BM-Foto

Pełna treść wiadomości na: http://www.powiatbl.pl/aktualnosci-telefon/1240-bach-organy-wiolonczela-na-klimoncie
powiatbl.pl, Źródło artykułu: powiatbl.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat bieruńsko-lędziński - najmniejszy powiat województwa śląskiego. Powstał w 1999 r jako powiat tyski  z siedzibą w Tychach, w 2002 roku siedziba został przeniesiona do Bierunia dokonując tym samym przemianowania pawiatu na bieruńsko-lędziński.

Do powiatu należa gminy: Bieruń, Bojszowy, Chełm Śląski, Imielin i Lędziny. Główna galąź gospodarki tego regionu to przemysł wydobywczy z kopalniami węgla kamiennego. W Bieruniu funkcjonują również doskonale znane na rynku europejskim firmy "Danone"  i "Johnson Controls".

Przez teren powiatu przebiega autostrada A-4 oraz drogi krajowe DK-1 i DK-44.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola