Belka
Niedziela, 6 Lipca 2025   imieniny: Lucja, Dominika, Teresa
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

MIESZKAŃCY BIERUNIA W OSTROGU

Data publikacji: 2012-07-01, Data modyfikacji: 2012-07-01
A A AWydrukDrukuj  
 
MIESZKAŃCY BIERUNIA W OSTROGU

Przedstawicielami oficjalnej delegacji byli: burmistrz Bierunia Bernard Pustelnik, zastępca burmistrza Leszek Kryczek, zastępca przewodniczącego Rady Miejskiej Adam Rozmus, skarbnik miasta Danuta Żerdka, dyrektor Bieruńskiego Ośrodka Kultury Zofia Łabuś oraz kierownik Referatu Promocji i Współpracy z Zagranicą Adam Kondla.

Droga do Ostroga okazała się historycznym tourne po zakątkach dawnej Polski. Mieszkańcy mogli poznać historię rodu Dzieduszyckich, miejsce urodzenia Jana III Sobieskiego - Olesko wraz z monumentalnym zamkiem, a także zobaczyć jak wyglądał rodzinny dom Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu. Duże wrażenie zrobiło zwiedzanie Poczajowa, najważniejszego ośrodka prawosławnego na Ukrainie, gdzie bogate zdobnictwo cerkwi wprawiło wszystkich w zdumienie.

Na miejscu mieszkańcy zostali przywitani przez przedstawicieli władz Ostroga oraz zaproszeni do miejscowej pizzerii, gdzie specjalnie z okazji pierwszego meczu polskiej reprezentacji została zorganizowana mini strefa kibica. Kolejny dzień upłynął na zwiedzaniu miasta i poznawaniu jego historii m.in. Akademii Ostrogskiej, zamku Książąt Ostrogskich, muzeum Drukarstwa, Numizmatyki.

10 czerwca był najważniejszym dniem całej eskapady, bowiem mieszkańcy brali udział w uroczystych dniach miasta, poznawaniu jego obyczajów i tradycji według której zarówno władze, jak i występujący mieszkańcy ubrani byli w charakterystyczne ukraińskie stroje.

W trakcie oficjalnej części burmistrz Bernard Pustelnik oraz zastępca przewodniczącego RM Adam Rozmus przywitali mieszkańców obu miast oraz wręczyli pamiątkowe upominki występującym artystom, a burmistrzowi Ostroga Aleksandrowi Shikierowi artystyczny witraż z herbami miast nawiązujący do stylistyki Euro 2012, wykonany przez znanego artystę Krzysztofa Gryksę. Miłym akcentem programu okazał się gościnny występ bieruńskich uczniów ze szkół podstawowych, którzy także w tym czasie przez tydzień gościli u ukraińskich rodzin.

W drodze powrotnej udało się również zwiedzić Lwów, który co prawda przywitał deszczową pogodą, ale wynagrodził bogatą architekturą i niezapomnianymi wrażeniami zwłaszcza na cmentarzu Łyczakowskim i Orląt Lwowskich. Sądząc po opiniach i wrażeniach mieszkańców wyjazd na Ukrainę okazał się ciekawym doświadczeniem, które z pewnością nie umknie szybko pamięci.

Aleksandra Lenard, Źródło artykułu: http://www.bierun.pl/
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat bieruńsko-lędziński - najmniejszy powiat województwa śląskiego. Powstał w 1999 r jako powiat tyski  z siedzibą w Tychach, w 2002 roku siedziba został przeniesiona do Bierunia dokonując tym samym przemianowania pawiatu na bieruńsko-lędziński.

Do powiatu należa gminy: Bieruń, Bojszowy, Chełm Śląski, Imielin i Lędziny. Główna galąź gospodarki tego regionu to przemysł wydobywczy z kopalniami węgla kamiennego. W Bieruniu funkcjonują również doskonale znane na rynku europejskim firmy "Danone"  i "Johnson Controls".

Przez teren powiatu przebiega autostrada A-4 oraz drogi krajowe DK-1 i DK-44.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola