Olimpiada elektryków i elektroników w PZS w Bieruniu
Data publikacji: 2017-03-28, Data modyfikacji: 2017-03-28
W najbliższy weekend (30 marca – 1 kwietnia) Powiatowy Zespół Szkół w Bieruniu będzie gospodarzem finału XL OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY WIEDZY ELEKTRYCZNEJ I ELEKTRONICZNEJ (OOWEE).
PZS został zaproszony do współpracy i pełnienia prestiżowej roli Szkoły Gospodarza przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie ze względu na ogromne doświadczenie w realizacji przedsięwzięć naukowych o randze ogólnopolskiej.
Szkoła jest inicjatorem Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Górniczej „O Złotą Lampkę”, w latach 2011-2016, we współpracy z Politechniką Śląską, organizowała sześć kolejnych edycji tej Olimpiady, w której brali udział uczniowie techników górniczych z całej Polski, a uczniowie bieruńskiego PZS-u pięciokrotnie zdobywali tytuł laureatów „Złotej Lampki”. Dostrzeżone i docenione przez władze krakowskiej uczelni zostały również ponadprzeciętne wyniki egzaminów zawodowych, wyższe od kilkunastu do kilkudziesięciu procent od wyników naszego województwa i Polski. W ostatnich dwóch sesjach egzaminacyjnych 100% uczniów technikum elektrycznego i mechanicznego, którzy przystąpili do egzaminu zawodowego, otrzymało świadectwa kwalifikacyjne. Bardzo istotnym elementem przy wyborze Szkoły Gospodarza jest zapewnienie kompleksowego zaplecza technicznego niezbędnego do wykonywania podczas olimpiady zadań praktycznych aż w 6 grupach tematycznych.
Powiatowy Zespół Szkól w Bieruniu od wielu lat kształci techników informatyków. W 2012 r. rozpoczął kształcenie w zawodach technika elektryka i technika mechanika. Konsekwentnie przez ostatnie lata tworzył i doposażał pracownie techniczne zgodnie z wymogami stawianymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Dzięki współpracy ze światowym liderem technologii sieciowych Cisco Network Academy podczas zawodów grupy teleinformatycznej będzie wykorzystywany sprzęt tej firmy.
Kilka faktów.
Głównym organizatorem Olimpiady jest Akademia Górnicza-Hutnicza w Krakowie.
Początki Olimpiady sięgają roku 1973, w którym odbyła się jej pierwsza edycja, będąca wspólną inicjatywą krakowskich uczelni i średnich szkół technicznych.
Uczestnikami Olimpiady mogą być uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski , a także z zagranicy
Olimpiada rozgrywana jest w 6 grupach tematycznych:
- elektrycznej
- elektronicznej
- mechatronicznej
- elektroniki i informatyki medycznej
- teleinformatycznej
- informatycznej
31 marca przyjedzie 110 zawodników z 44 szkół z całej Polski, m.in. ze Szczecina, Krakowa, Lublina, Nowego Sącza, Warszawy, Rzeszowa, Tarnowa, Bydgoszczy, Białegostoku, Biłgoraju, Poznania. Z tej grupy z nich będą wyłonieni finaliści, którzy wezmą udział w finale ustnym 1 kwietnia
Laureaci i finaliści OOWEE zostają zwolnieni z części egzaminu zawodowego potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w zawodach wymienionych w komunikacie Dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (łącznie jest to 9 zawodów).
Głównym celem Olimpiady jest rozwijanie wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych zainteresowania wiedzą w zakresie danej grupy tematycznej, podnoszenie poziomu kształcenia zawodowego, upowszechnienie kultury technicznej oraz nowych trendów i rozwiązań technicznych, a także zachęcenie uczniów do dalszego kształcenia na poziomie akademickim.
Patronaty
Honorowy patronat nad Olimpiadą przyjęli: Minister Edukacji Narodowej, Minister Energii, Śląski Kurator Oświaty, Starosta Bieruńsko-Lędziński, Tauron S.A., Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. , Elektrobudowa S.A, Cisco Networking Academy,
Więcej o OOWEE: http://oowee.pzsbierun.pl/
W szkolnych pracowniach PZS w Bieruniu.
Zdjęcia: PZS w Bieruniu
Pełna treść wiadomości na: powiatbl.pl/aktualnosci/2096-olimpiada-elektrykow-i-elektronikow-w-pzs-w-bieruniu
powiatbl.pl, Źródło artykułu: powiatbl.pl